استپانوس جهانی از نگاه گردشگران نوروزی

استپانوس جهانی از نگاه گردشگران نوروزی

برای رسیدن به کلیسای ثبت جهانی شده سنت استپانوس بایستی خود را به ارس و پیچ و خمش بسپارید. از جاده معروف به جاده کلیسا جلفا تا سنت استپانوس چیزی حدود پانزده دقیقه است. البته اگر در ساعات و روزهای پربازدید قصد دیدن این بنای بی نظیر را دارید باید ترافیک جاده را به تن بخرید چرا که در تعطیلات، بویژه در ایام عید نوروز این شاهکار معماری همیشه جز مکان های پربازدید منطقه آزاد ارس است. بعد از رسیدن به کلیسا و دیدن بنای زیبا و سنگی آن در دل طبیعت بکر ارس گفتگویی با مسافران ارس در مورد این بنای تاریخی داشته ایم.


دیدن کلیسا پیر و جوان نمی شناسد
خانم نسبتا مسنی که در محوطه کلیسا روی نیمکت نشسته و مشغول استراحت است؛ می گوید از مراغه به همراه همسر، داماد و دخترش به ارس آمده است. خانم سپهدار ادامه می دهد: برای اولین بار است که به پیشنهاد دختر و دامادش به دیدن کلیسا آمده و از بنای تاریخی و محوطه آن لذت برده است.
البته مسیر سربالایی که مجبور به پیاده روی شده کمی خسته اش کرده است اما اعتقاد دارد این خستگی برای دیدن کلیسا ارزش داشت.

بازدید از کلیسا و لذت از طبیعت در کنارهم
سه خانواده بانشاط که در محوطه با صفای بوفه کلیسا مشغول نوشیدن چای هستند، توجهم را جلب می کنند. از زنجان برای دیدن زیبایی های ارس آمده اند. این سه خانواده نسبتا پرجمعیت که با هم فامیل هستند از کلیسا بازدید کرده و شیفته طبیعت و زیبایی های آن شده اند. آنها می گویند تعریف کلیسا را قبلا از دوستانی که به ارس سفر کرده بودند، شنیده و علاقمند به دیدن آن شده اند.

پارکینگ بزرگتر، نیاز اصلی کلیسا
به سمت زوج جوانی که مشغول عکس گرفتن از کلیسا هستند، می روم. آنها هم از بازدید خود راضی هستند و اعتقاد دارند با مرمت و بهسازی های انجام شده، کلیسا نسبت به چند سال قبل وضعیت بهتر و مطلوبی دارد. فقط به خاطر معطلی که موقع رسیدن به خاطر شلوغی و پیدا نکردن جای پارک ماشین کشیده اند، گلایه می کنند و پیشنهاد می دهند که با توجه به استقبال گردشگران از این بنای تاریخی زیبا، پارکینگ بزرگتری برای آن ساخته شود.

بوی خوش کاه گل های خانه پدری
دو پسر جوانی که به همراه خانواده از ارومیه مسافر ارس هستند می گویند از نمایشگاه تابلوهای کاه گلی کلیسا با عنوان خانه پدری به اندازه خود این بنای تاریخی لذت برده اند. آنها ادامه می دهند به خاطر علاقمندی به نمایشگاه های هنری همیشه از چنین نمایشگاه هایی بازدید می کنند اما تا به حال از نمایشگاهی به این سبک دیدن نکرده بودند. آنها خوشحال بودند که این سفر باعث شده است تا با یک هنر جدید آشنا شوند.

تمیزی و پاکیزگی محوطه کلیسا
خانم هایی که با تور گردشگری از تهران آمده اند، همگی معتقدند برخلاف تعداد زیاد بازدیدکنندگان، محوطه کلیسا بسیار تمیز است و همین امر در نگاه اول جلب توجه می کند. آنها نیز همانند سایر بازدیدکنندگان کلیسا از زیبایی های آن و آثار تاریخی موزه تعریف کرده و اضافه می کنند: مسیر رسیدن به کلیسا با وجود رود ارس بسیار جذاب و دیدنی است.
یکی از خانم ها می گوید زیبایی های طبیعی ارس در کنار آثار تاریخی آن باعث شده که بعد از برگشتن به پایتخت با خانواده دوباره به ارس سفر کند.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج