ارس بهاری در دل ایران زمستانی

ارس بهاری در دل ایران زمستانی

درحالیکه 18 استان کشور گرفتار برف و باران و سیل و هوای سرد زمستانی در فروردین ماه هستند، منطقه آزاد ارس با هوای بهاری میزبان مسافران و گردشگران است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، طبق اعلام سایت پلیس راهور مسافران جاده های 18 استان کشور به علت بارش برف و باران و وقوع سیل در ترافیک جاده ای گرفتار شده اند؛ این درحالیست که شهر مرزی جلفا در منطقه آزاد ارس گرمترین شهر آذربایجان شرقی می باشد.
سایت هواشناسی ایران بیشینه و کمینه دمای پیش بینی شده برای امروز جلفا را 17 و 4 درجه سانتیگراد اعلام کرده است.
همچنین طی 24 ساعت آینده بیشینه و کمینه دمای هوای محدوده جلفای منطقه آزاد ارس 20 و 5 درجه سانتیگراد پیش بینی شده و این روند تا 29 فروردین ماه جاری ادامه خواهد داشت.
طبق تحقیقات انجام یافته مقدار متوسط دمای سالیانه 15 درجه سانتی گراد در حاشیه رود ارس و تا 5 درجه در ارتفاعات بلند متغیر است. شهر جلفا درارتفاع 704 متري از سطح درياهاي آزاد واقع شده است.
اختلاف ارتفاع بیش از 700 متری جلفا نسبت به آب های آزاد و مرکز آذربایجان شرقی در مجموع موجب افزايش درجه حرارت در شهر جلفا و شده و در طول سال آب و هوای گرمتری نسبت به اکثر شهرهای استان دارد.
این منطقه به واسطه آب و هوای مناسب، خاک مرغوب و آب فراوان، در زمینه کشاورزی صنعتی پیشرفت های فراوانی داشته و به قطب تولید محصولات گلخانه ای و صادرات این محصولات به کشورهای حوزه قفقاز تبدیل شده است.
منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در 135 کیلومتری تبریز واقع شده از طریق محدوده جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان، محدوده نوردوز با کشور ارمنستان و از طریق محدوده قلی بیگلو با جمهوری آذربایجان هم مرز می باشد.

 

برچسب ها : ارس, جلفا, هوا
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج