سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس برگزار شد

 سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس برگزار شد

سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و اصحاب رسانه استان در منطقه آزاد ارس برگزار شد. 

سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و اصحاب رسانه استان در منطقه آزاد ارس برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمانی در سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس در جمع سرپرستان خبرگزاری ها، پایگاه های خبری ، رسانه های مکتوب و نمایندگان رسانه های ارتباط جمعی با تاکید بر اینکه حرکات اقتصادی مناطق آزاد باید در راستای پویایی کشور باشد، گفت: باتوجه به تعاملات با کشورهای نخجوان، گرجستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، معتقدم مناطق آزاد ارس و ماکو می‌توانند مشکلات استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را در فضای تحریم رفع کنند. 
وی در رابطه با موضوع قاچاق در مناطق آزاد، مطرح کرد: بر اساس ادعاهایی، هفت درصد قاچاق کشور از مناطق آزاد انجام می‌شود که در این صورت تنها یک درصد قاچاق کشور به ارس اختصاص می‌یابد و  بهتر است به‌جای این موضوعات، نحوه‌ی وقوع ۹۳ درصد قاچاق کشور از سرزمین اصلی پیگیری شود.
نریمان از صدور مجوز تردد خودروهای ارس پلاک در سطح کشور به مدت یک ماه در سال خبر داد و افزود: بر اساس پیگیری‌های انجام شده، خودروهای ارس پلاک می‌توانند با اخذ مرخصی به مدت یک ماه در سطح کشور تردد کنند، همچنین صدور مجوز تردد این خودروها در سطح استان هم پیگیری می‌شود که البته به همکاری دستگاه‌ها به ویژه استانداری در این زمینه نیاز داریم. 

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه زمان تصویب قانون مناطق آزاد بنده نماینده مجلس بودم، گفت: اشتغال‌زایی روان و آسان، کاهش تعرفه مالیات و سهولت واردات و صادرات مهمترین اهداف ایجاد مناطق آزاد بوده و واردات تمامی کالاها به جز کالاهای ممنوعه همچون مشروبات الکلی، مواد مخدر و ... به این مناطق، آزاد است. 

وی ادامه داد: تمامی مصوبات اخیر در راستای کاهش بروکراسی اداری برای صادرات و واردات است و به تازگی بر اساس پیگیری‌ها، مقرر شد تعداد محدودی از ۱۳۳۹ کالای ممنوعه برای واردات به کشور، به عنوان کالای همراه مسافر به منطقه آزاد ارس وارد شود. 

نریمان با بیان اینکه فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس برای واردات کالا باید در سامانه مشخص شده ثبت سفارش انجام دهند، گفت: معمولا ثبت سفارش برای تخصیص ارز دولتی انجام می‌شود و کار فعالان اقتصادی ارس با ارز آزاد انجام می‌شود؛ به هر حال سامانه در اختیار سازمان قرار گرفت و ما نیز آموزش‌های لازم را برای فعالان اقتصادی منطقه ارائه دادیم. 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با بیان اینکه نوسانات ارزی بازار کالا را برهم زده است، اظهار کرد: با اقداماتی نظیر اختصاص فضا برای فروش برندهای معتبر ایرانی به دنبال پویا نگه داشتن بازار ارس هستیم. 

وی ادامه داد: همچنین نوسانات ارزی باعث شده مردم نخجوان کالاهای مورد نیاز خود را از ارس تهیه کنند که در این زمینه می‌خواهیم از صادرات کالاهایی  نظیر شکر که به آن‌ها یارانه تعلق می‌گیرد، جلوگیری کنیم. 

وی از افزایش 10درصدی صادرات منطقه آزاد ارس در چهار ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: منطقه آزاد ارس از معدود مناطق آزاد کشور بوده که میزان صادرات  آن افزایش یافته و به منظور حفظ این رود باید تلاش شود. 

نریمان در خصوص اشتغال‌زایی انجام شده در ارس، بیان کرد: بر اساس آمار، واحد‌های صنعتی مستقر در منطقه اشتغال‌زایی حدود ۱۳ هزار نفری داشته که  با در نظر گرفتن اشتغال‌زایی غیرمستقیم، این آمار بالاتر می‌رود. 

به گفته‌ی وی، 134 واحد صنعتی منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنند. 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در خصوص طرح انتقال آب ارس به تبریز، گفت: این طرح مدت‌هاست مطرح شده، اما تنها انتقال آب شرب به هادی‌شهر و انتقال آب خام به مرند پیگیری می‌شود. 

وی در خصوص احتمال دزدی آب از ارس توسط کشورهای منطقه، گفت: هر کدام از کشورها تنها بر اساس حقابه خود از آب رودخانه ارس آب برداشت می‌کنند و نظارت لازم برای این کار وجود دارد، تاکنون هم دزدی آب در محدوده منطقه آزاد ارس گزارش نشده است. 

نریمان همچنین از افتتاح پروژه‌هایی به ارزش 62 میلیارد تومان و کلنگ‌زنی پروژه‌هایی به ارزش 600میلیارد تومان در هفته‌ی دولت خبر داد و افزود: ۸۰ هکتار پروژه‌ی گلخانه با اشتغال‌زایی ۴7۰ نفری کلنگ‌زنی می‌شود. 

وی با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری منطقه آزاد ارس، خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۱ میلیون گردشگر در ارس حضور می‌یابند که با ثبت ژئوپارک و سایر اقدامات به دنبال توسعه گردشگری این منطقه هستیم. 

نریمان با بیان اینکه معتقدم تعداد گردشگران کیش یک بیستم ارس است، بیان کرد: ماهیت اصلی ارس تجاری و صنعتی بوده که به دلیل شرایط مناسب اقلیمی، گردشگران به سمت ارس روی آوردند و با اقدامات در نظر گرفته شده تعداد گردشگران را افزایش خواهیم داد. 

نریمان تکمیل خطوط ریلی و راه‌اندازی فرودگاه را از ضرورت‌های توسعه‌ی ارس دانست و خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل خطوط ریلی گفت‌و‌گوی‌هایی بین دو کشور ایران و آذربایجان انجام شده است. 
گفتنی است، در سومین نشست اتاق فکر رسانه و ارس علاوه بر محسن نریمان، معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد ارس نیز حضور داشتند. در انتهای این نشست از اصحاب رسانه استان به مناسبت روز خبرنگار، تقدیر شد

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج