ایران شریک بسیار مهمی برای ارمنستان است

  • 17 آذر 1397
  • 14:21
  • نوردوز
  • 0 دیدگاه
  • 513 بازدید
  • Article Rating
ایران شریک بسیار مهمی برای ارمنستان است

نخست وزیر موقت ارمنستان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه 24 تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران شریک بسیار مهمی برای ارمنستان است.

به گزارش فرینا، «نیکول پاشینیان» Nikol Pashinyan با اشاره به توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران گفت: این توافق فرصت خوبی برای ایران است تا همکاری موثری را با اتحادیه اوراسیا آغاز کند.
نخست وزیر موقت ارمنستان تصریح کرد روابط گرم و رعایت حسن همجواری میان ایران و ارمنستان باعث تقویت روابط ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا خواهد شد.
«پاشینیان» افزود چنین همکاری با توجه به مشکلاتی که آمریکا برای ایران و کشورهای اوراسیا به وجود آورده است، فرصتی مناسب برای هر دو طرف محسوب می‌شود.
توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران، 17 ماه مه سال جاری در شهر آستانه امضا شد.
«تیگران سرکیسیان» Tigran Sargsyan رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا، در جریان امضای این توافقنامه خاطرنشان کرد حجم تجارت میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2017 میلادی به 2.7 میلیارد دلار رسیده است.
این توافقنامه شامل قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران می باشد و تا حد ممکن به قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) نزدیک است. در توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران، تعهدات طرفین برای کاهش یا لغو حقوق گمرکی و دیگر موانع غیرگمرکی برای برخی از کالاها در راستای تشویق همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف تعریف شده است.
روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران می توانند پس از سه سال، قرارداد دائمی منطقه آزاد تجاری امضا کنند.
محدوده نوردوز منطقه آزاد ارس تنها مرز زمینی ایران و ارمنستان است. منطقه آزاد مغری در خاک ارمنستان و نزدیک مرکز نوردوز منطقه آزاد ارس ایجاد می شود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج