طرح توسعه محدوده منطقه آزاد ارس عملیاتی شده است

طرح توسعه محدوده منطقه آزاد ارس عملیاتی شده است

به گفته مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بر اساس تصویب هیات دولت با افزایش ۷۱ هزار و ۸۴۸ هکتاری محدوده منطقه آزاد ارس، طرح توسعه ای این منطقه عملیاتی شده است.

مرتضی بانک امروز (یکشنبه) با حضور در منطقه آزاد ارس و افتتاح پروژه های مختلف در این منطقه با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در همکاری های میان ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا گفت: اقدامات بزرگی در این حوزه روی داده است به نحوی که در حال حاضر ایران می تواند با پنج کشور عضو این اتحادیه بر اساس تعرفه های گمرکی خاص ارتباط تجاری و اقتصادی داشته باشد. 
او ادامه داد: یکی از طرف های این همکاری کشور روسیه است که استفاده از این فرصت با توجه به اینکه این کشور دارای سیستم مالی و پولی خاص است برای کشور ما مغتنم است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بیان اینکه دولت حامی بخش خصوصی است، ادامه داد: باید همه تلاش کنند تا سرمایه گذار اصلی و پاک جذب شده و امکان حرکت و فعالیت به آن ها داده شود. 
مرتضی بانک با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه کنونی در کشور گفت: ۱۶۱ میلیارد دلار کالا در شش سال گذشته از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر شده است. در این مدت ۴۵ میلیارد دلار واردات از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به کشور انجام شده است که با احتساب صادرات و واردات، یک مازاد تجاری بالا از طریق مناطق آزاد است، که این امر از درجه اهمیت بالایی در شرایط سخت کنونی برخوردار است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اکنون در مناطق آزاد ۳۰۰ هزار شغل کارگاهی در یک هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی ایجاد شده و از این تعداد ۱۹۰ واحد صنعتی و تولیدی و ۲۵ واحد کشاورزی در منطقه آزاد ارس قرار دارد. 
مشاور رئیس جمهور به حجم سرمایه گذاری های جدید انجام شده در ارس نیز اشاره کرد و گفت: با بهره برداری هایی که امروز انجام شده بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی برای ۲۲1 نفر در این منطقه شغل ایجاد شده است. بیشتر طرح های اجرا شده در کمتر از یک سال به بهره برداری رسیده است که این امر نشان از تلاش تولیدکنندگان منطقه دارد.

گفتنی است؛ 8 پروژه صنعتی، کشاورزی و گردشگری با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «محسن نریمان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «محمدرضا پور محمدی» استاندار آذربایجان شرقی، «محمد حسن نژاد» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، «جعفر آهنگران» معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی و «محمود منزوی زاده» مشاور بین الملل و مدیرکل حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، گروه دیاموند آریا شیمی ارس، تولید کننده انواع مایع پاک کننده چربی، شیشه پاک کن صنعتی و خانگی با سرمایه گذاری 300 میلیارد ریال و اشتغال 50 نفر راه اندازی شد.

این کارخانه که تحت لیسانس آلمان فعالیت می‌کند، از 2 میلیون تن نیاز کشور، 22000 تن را به سهم خود تولید کرده و 9 نوع محصول را تولید می کند. در فاز اول 80 درصد مواد اولیه تولیدات این کارخانه از داخل کشور تامین می شود و در آینده به 90 درصد می رسد تا خودکفایی این حوزه افزایش یابد.

کارخانه طراحی و دیزاین انواع ظروف چینی و آرکوپال آشپزخانه با سرمایه گذاری 320 میلیارد ریالی و خروجی 5400 تن در سال و اشتغال 14 نفر به بهره برداری رسید.

کارخانه اترک انرژی گستر ارس هم از پروژه های مورد افتتاح بود که تولید کننده رله و حفاظت های الکتریکی برای صنایع نفت، گاز، نیروگاه، صنایع سنگین، ریلی و... است که برای اولین بار در ایران تولید می‌شود. این واحد سالانه 2000 دستگاه را برای ایران و 6000 دستگاه را برای صادرات تولید خواهد کرد.

کشتارگاه آرمان ارس هم با سرمایه گذاری 220 میلیارد ریالی، فاز اول تولید گوشت و فرآورده‌های صنعتی گوشت آغاز به کار کرد که در کمتر از یکسال آماده بهره برداری شد. این مجتمع روزانه 1000 راس دام سبک و 100 راس دام سنگین کشتار خواهد کرد که در فاز اول 100 نفر اشتغال خواهد داشت.

فاز دوم هم امروز کلنگ زنی شد و تا 6 ماه آینده بدون استفاده از تسهیلات برای تولید سوسیس و کالباس و فرآورده‌های گوشتی راه‌اندازی می‌شود که در مجموع سه فاز برای 250 نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

دو گلخانه سبز طیف ارس و آذر تک درخت ارس هم به بهره برداری رسید که اشتغال 24 نفری برای تولید گوجه گلخانه‌ای خواهد داشت.

هتل آپارتمان گیلبرتون هم به عنوان یک طرح گردشگری مورد بهره برداری قرار گرفت که 70 میلیارد ریال برای آن سرمایه‌گذاری شده است.

بازدید از طرح بزرگترین گلخانه ایران و آغاز برداشت محصول از فاز جدید 50 هکتاری آذر تارلا امیر آخرین برنامه امروز بانک، استاندار و هیئت همراه بود./ فرینا

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج