تاریخچه

وجود میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی در منطقه آزاد ارس نظر مساعد کارشناسان و مسولان یونسکو را جلب خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس در جلسه با کارشناسان یونسکو ضمن خوش آمدگویی ابراز امیدواری و اطمینان کرد که وجود میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی در منطقه آزاد ارس نظر مساعد کارشناسان و مسولان یونسکو را جلب خواهد کرد.

وی آمادگی کامل منطقه آزاد ارس را در جهت ثبت جهانی ژئوپارک ارس و تامین زیرساختهای آن را اعلام کرد.

کارشناسان یونسکو نیز از وجود زیرساختهای لازم در منطقه آزاد ارس ابراز امیدواری کردند و آماده بودن زیرساختها را یکی از ملزومات جهانی شدن یک ژئوپارک دانستند. آنها وجود یک ژئوپارک را در هر منطقه ای باعث رونق اقتصادی آن منطقه اعلام کردند.

پروفسور لمان شفیعا رئیس ژئوپارک لانکاوی دانشگاه مالزی و دکتر هاتمورت اِشِر از ژئوپارک اوزومبورگ آلمان از کارشناسان یونسکو و مامور بررسی جزئیات ژئوپارک ارس در سفرى به منطقه‌ى آزاد ارس، به بازرسى ژئوسايت‌هاى ارس پرداختند تا گزارش لازم را براى يونسكو تهيه كنند.

این تیم تحقیقاتی از 5 ژئوسایت منطقه ی آزاد ارس بازدید کردند. گفتنی است کارشناسان یونسکو بعد از بازدید از ژئوسایتها داده ها و اطلاعات بدست آمده را به سازمان یونسکو و ژئوپارکها ارائه خواهند داد تا نتیجه نهایی ثبت جهانی بعد از تایید این مراکز اعلام شود.

سازمان منطقه‌ى آزاد ارس آذرماه سال گذشته، پرونده‌ى ژئوپارك ارس را به يونسكو فرستاد. اين ژئوپارك شامل پنج ژئوسايت كوه علي‌باشى، كوه كيامكى، كوه گئچى قالاسى، آبشار ماهاران و آبشار آسياب خرابه است كه هر كدام نمونه‌هاى زمين‌شناسى كم‌نظيرى دارند.